Poradňa

Rastliny
rastliny
Právna poradňa
pravo
Choroby a škodcovia
choroby

Výsadba viniča

vysadba_vinica_01Úspech pri pestovaní viniča a dosahovaní úrod kvalitného a chutného hrozna sa začína výberom vhodného výsadbového materiálu. V dnešnej dobe je k dispozícii pomerne veľké množstvo odrôd s rôznymi vlastnosťami a pestovateľskými nárokmi. Preto je vhodné, ak si pred samotnou výsadbou tej ktorej odrody zistíme informácie najmä o jej nárokoch na pôdu, klimatické podmienky, rez a podobne. Poradiť sa môžeme s predajcom pri jeho kúpe, prípadne si potrebné informácie vyhľadať na internete alebo v odborných publikáciách.

 

Ak chceme predísť neskorším komplikáciám, je dôležité na výsadbu použiť len kvalitné jednoročné alebo dvojročné sadenice, s dobre vyvinutou koreňovou sústavou a výhonkom. Okolo miesta štepenia musí byť dobre a rovnomerne vyvinuté kalusové pletivo. Sadenice sa nakupujú spravidla na jeseň, čiže hneď ako sa vyberajú zo škôlky, najlepšie od registrovaných predajcov. Tieto sadenice po nákupe až do obdobia vysádzania skladujeme v chladných a primerane vlhkých priestoroch pivnice, založené vo vlhkom piesku či rašeline. Ak chceme vysádzať až na jar a nemáme k dispozícii vhodné podmienky pre ich uskladnenie, dohodneme sa s predajcom na ich možnom odbere až v čase plánovanej výsadby. Každý dobrý predajca má na ich uskladnenie vytvorené ideálne podmienky.

Výber vhodného stanovišťa na pestovanie spočíva vo výbere takého miesta, ktoré je chránené pred vetrom a je zaliate slnkom. Nevhodné sú uzatvorené kotliny, kde hrozí nebezpečenstvo neskorých jarných mrazov a výskyt hubových chorôb. Pôdy vhodné pre vinič sú hlboké, hlinito-piesočnaté a stredne ťažké piesočnato-hlinité s neutrálnou pôdnou reakciou. Nevhodné sú pôdy kamenisté či piesočnaté, ale aj ílovité.


Banner_Buga_2015_600

 

 

 

 Predvýsadbová príprava pôdy

Príprave pôdy venujeme taktiež veľkú pozornosť. Dôslednou prípravou pôdy pred výsadbou zabezpečíme vhodné podmienky pre mladý i rodiaci vinohrad. S úpravou pôdy by sa malo začať už rok pred výsadbou sadeníc. Táto úprava spočíva v spracovaní, prekyprení a vyhnojení pôdy organickými a minerálnymi hnojivami do hĺbky až 0,6m. Dôležitá je aj úprava pH. V mierne kyslých až kyslých pôdach je vhodné k hnojeniu pridať 300 až 500 g uhličitanu vápenatého (CaCO3) na 1m². Úplne ideálne je pred prípravou pôdy urobiť odber pôdnych vzoriek, na základe ktorých sa stanoví obsah živín v pôde. V záhradných podmienkach, keď nemáme možnosť stanovenia obsahu živín, je dôležité, aby sme do pôdy dostali primerané množstvo organických a minerálnych živín. Pred výsadbou sa odporúča pestovať na mieste budúceho vinohradu rastliny na zelené hnojenie, ktoré rozdrobíme a zaorieme strednou orbou. Maštaľný hnoj alebo iné organické hnojivá sa do pôdy zaorú hlbokou orbou, ktorú vykonáme ešte pred rigoláciou. Rigolácia sa robí spravidla na začiatku septembra, aby nám pôda do výsadby dostatočne usadla. Zrigolovanú pôdu ponecháme cez zimu v hrubej brázde. Príprava pôdy pred výsadbou sa ukončí na jar. Pôda sa urovná a na plytko sa zapravia priemyselné hnojivá. Neskôr pri pestovaní je vhodné medziradia zatrávniť.

 

Ak sa vám video nezobrazuje skúste --> VIDEO

 


Termín výsadby

Na výsadbu viniča sú vhodné dva termíny. Prvý termín je od druhej polovice októbra do nástupu prvých mrazov. Druhý termín je na prelome apríla a mája. Jesenný termín výsadby prináša riziko vymrznutia sadeníc vplyvom skorých mrazov, avšak pri eliminácii tohto rizika sa tento termín javí vhodnejší ako termín jarný, pretože sadenice majú lepšiu ujateľnosť, lepšie zakoreňujú a aj prírastky v nasledujúcom roku bývajú väčšie. Negatívom jarnej výsadby je potreba zabezpečiť dostatok vlahy v pôde pri výsadbe, ale aj počas zakoreňovania.


Výsadba

Sadenice pred výsadbou namáčame minimálne 12 hodín vo vode. Tesne pred výsadbou skrátime korene na šírku dlane a jednoročné drevo zrežeme tak, aby sme aspoň na dvoch čapíkoch mali po 3-4 púčiky.

vysadba_vinica_01

 


 

 

 

Do vykopanej jamy nasypeme zeminu premiešanú s kompostom (do jamy už nedávame maštaľný hnoj alebo samotný kompost) tak, že vytvoríme na dne jamy kužeľovitý kopček, okolo ktorého budú korene sadenice akoby „obtekať“. Sadenice ukladáme v mierne šikmej polohe. Jamu do polovice zasypeme a zalejeme dostatočným množstvom vody. Po vsiaknutí vody jamu zasypeme až po okraj. Dbáme na to, aby miesto štepenia bolo aspoň 3cm nad povrchom pôdy.

vysadba_vinica_02vysadba_vinica_03vysadba_vinica_04vysadba_vinica_05vysadba_vinica_06vysadba_vinica_07vysadba_vinica_08

 


 

 

 

 

 

 

Jarný termín výsadby: ak vysádzame parafínované sadenice, tieto netreba prihŕňať. Ak vysádzame neparafínované sadenice tieto musíme prihrnúť zeminou aby sme ich uchránili pred vysychaním.

Jesenný termín výsadby: pri tomto termíne je dôležité nakopcovať aj parafínované sadenice, aby sme ich chránili pred mrazmi.

uzit_2_m

 

 

 


Pestovanie v 1. roku po výsadbe

Pestovanie sa začína ihneď po vypučaní, kedy nám z kopčekov začnú vykúkať prvé letorasty. Hlavu sadenice odkrývame postupne vo viacerých fázach, začíname v júni (ak sme sadili na jeseň minulého roka). Pri odkrývaní je dôležité odstraňovať rosné korienky. Z viacerých letorastov vyberieme jeden najsilnejší a ten priväzujeme k opore tak, aby sme dopestovali čo najrovnejší budúci kmienik. Po celej dĺžke budúceho kmienika odstraňujeme zálistky. Už od vypučania mladého viniča nezabúdame na ochranu proti chorobám. V prvom roku na konci vegetácie treba ešte mladý vinič prihrnúť zeminou, aby nám nevymrzol.

Text: Ing. Róbert Škadra

Foto a video: MonRo Garden

Komentárov (85)
 • Zuzana Smutna
  Dobrý deň!
  Chcela by som sa informovať :
  Na viniči - na dreve (tesne nad zemou)sa objavili žlté škvrny, ktoré majú vzhľad ako plesne na skalách napr.v tatrách. Pred cca mesiacom som robila 1.postrek "SULKA" a preto neviem určiť či tieto žlté škvrny nie sú výsledkom z postreku, a možno boli predtým zelené. Je potrebné urobiť nejaký zásah, resp. nejaký postrek?
  Za odpoveď ďakujem
 • Róbert Škadra
  Dobrý deň. takto Vám neviem povedať čo by to mohlo byť, ideálne by bolo keby pošlete nejaké detailné fotky tých škvŕn. Moja emailová adresa: robert.skadra@monrogarden.sk
  s pozdravom Ing. Róbert Škadra
 • rudo
  prosim aka najlepsia odroda vinica je vhodna na sever slovenska dakujem
 • Róbert Škadra
  Dobrý deň, tak na sever Slovenska by som odporučil predovšetkým odrody skoro dozrievajúce. Z muštových odrôd povedzme: Muller Thurgau, Muškát Ottonel, Iršay Oliver, Svätovavrinecké, Dornfelder. Zo stolových odrôd napr. Vostorg, Alešenkin, Arkadia, Jubilej Novočerkaska, Karmakod, Keša a mnoho ďalšich odrôd najmä z ruského a ukrajinského šľachtenia.
 • Marián Horváth  - Sadenie viniča
  Dobrý deň, chcel by som si založiť malú vinici
  v lokalite Rozhanovce (Košice-vidiek), je vhodná
  odroda Furmint, alebo akú by ste mi odporúčali,
  v akej vzdialenosti vysádzať sadenice, ďakujem.
  Marián
 • Marián Horváth  - Sadenie viniča
  Dobrý deň, chcel by som si založiť malú vinicu
  v lokalite Rozhanovce (Košice-vidiek), je vhodná
  odroda furmint, alebo iná, v akej vzdialenosti vysádzať sadenice. Je možné vysádzať vinič aj
  z odrezkov, ak je to dobré ako technológiu použiť aby bol úspech zaručený, ďakujem.
  Marián
 • Anonymný
  Dobrý deň, podľa mňa výber odrody Furmint pre Vašu oblasť nie je zlý. Odroda je však pomerne náročná na pôdu a polohu. preto odporúčam pestovať na južnom svahu. Vo Vašej oblasti je vhodné pestovať aj odrody ako Tramín červený, Muller Thurgau, Rizling, Chardonnay. O vhodnosti pestovania odrôd je možné poradiť sa aj so skúsenými vinohradníkmi vo Vašom okolí, ktorí Vám určite najlepšie poradia.
  Spon výsadby by som zvolil 0,8x1,2 m.
  Ja osobne sadím štepené odrody na amerických podpníkoch. V dnešnej dobe je ponuka takýchto odrôd široká. Spôsob výsadby je popísaný v článku vyššie.
  s pozdravom Ing. Róbert Škadra
 • Peter Iliaš  - otázka
  Chcel by som sa Vás spýtať, akú odrodu viniča modrú a aj bielu môžem pestovať v okolý Prievidze. Zohnal som si niekoľko sadenic Regenta a Bianky. Chcel by so vedieť či môžem pestovač aj Devín. Peter
 • Róbert Škadra
  Dobrý deň...zrovna pred pár dňami som čítal článok o pestovaní viniča na hornej Nitre. Odporúčal by som Vám ho prečítať. Sú tam aj spomínané odrody vhodné do Vašej oblasti. Odkaz na článok Vám dám do komentára nižšie.
  Čo sa týka odrody Bianca tá je vhodná na pestovanie aj do chladnejších polôh. Darí sa jej na strednom, ale aj na vysokom vedení s rezom na dlhšie čapíky alebo poloťažne, prípadne ťažne. Zaťažuje sa na 6 - 8 púčikov na m2. Je odolná na choroby.
  Odroda Regent je pomerne mladá a na Slovensku málo rozšírená odroda a taktiež dobre znáša chladnejšie polohy. doporučené zaťaženie je 5-7 očiek na m2.
  Odrodu Devín môžete pestovať.
  s pozdravom Ing. Róbert Škadra
 • Róbert Škadra
  Spomínaný článok:
  http://prievidza.sme.sk/c/6575212/tradicia-pestovania-vinica-sa-vracia -na-hornu-nitru.html
 • Milan Sorokáč  - začiatok
  Dobrý večer,
  Táto stránka je veľmi vydarená som s ňou nadmieru spokojný.
  Začínam s výsadbou viniča. Je vhodné začať sadiť vinohrad na začiatku až koncom mája? Keďže najprv si to prostredie musím vytvoriť. Vinohrad budem sadiť v Lokalite Nitry, konkrétne v dedinke Močenok, ak by som mohol dostať radu akú odrodu tam nasadiť?
  S pozdravom Milan Sorokáč
 • Ing. Róbert Škadra
  Dobrý večer, ďakujeme za Vaše pozitívne hodnotenie stránky.
  Výsadbu viniča odporúčam čo najskôr, začiatkom mája najneskôr (veľmi dôležitá pravidelná závlaha). Výstavba drôtenky nie je dôležitá v prvých mesiacoch pestovania, keďže sa vinič bude ťahať po kolíku, ktorý je v prvých rokoch neoddeliteľnou súčasťou pestovania. Ešte sa pre istotu spýtam aký typ vedenia zvažujete? Pokiaľ už by ste nestíhali vysádzať v uvedenom termíne máte 2 možnosti a to buď vysádzať črepníkové sadenice viniča (finančne náročné), alebo môžete počkať do jesene (ponuka sadeníc je pestrejšia).
  Na jar pestovatelia už len dopredávajú sadenice, ktoré nepredali na jeseň, preto aj ponuka je každým dňom menšia.
  Pokiaľ ide o výber odrody tam je variabilita pestrá. Skúste špecifikovať aký typ hrozna by ste chceli (stolový alebo na výrobu vína)?
  s pozdravom Ing. Róbert Škadra
 • Anonymný  - re:
  No tak práve že pozemok sa uvoľnil teraz a chcem ho hneď zaplniť pretože potom by bol zbytočne nevyužitý a "špatil" by okolie.
  Hmm, je to veľmi zlé ak nestihnem nasadiť všetko do začiatku mája, ale až napríklad v júny? Ale určite to chcem sadiť ešte pred letom.
  Ako myslíte aký typ vedenia.
  plánujem to robiť klasicky do radov medzi stĺpy s natiahnutým drôtom a chcem po drôte ťahať hadicu zo závlahou ak ste sa pýtali na toto. Som v tomto úplný začiatočník zatiaľ len čítam brožúrky o tomto a moc toho sám neviem.
  Plánujem to na výrobu vína... Neskôr aj drobný predaj. Keďže som sa dopočul, že prvá odroda hrozna bude až na 3 rok tak sa to dúfam, stihnem o tom naučiť čo najviac.
 • Ing. Róbert Škadra
  Určite neodporúčam vysádzať voľnokorenné sadenice tak neskoro. Tie rastlinky Vám buď vôbec nezídu alebo keď aj tak je veľké riziko, že ich slnko spáli. Už bývajú vysoké teploty v týchto mesiacoch. Tak neskoro môžete vysádzať kontajnerovaný prekorenený vinič a poctivo zalievať.
  Pokiaľ ide o odrody, ktoré môžete pestovať, tých je mnoho. Spomeniem Rizling rýnsky a vlašský, Veltlínske zelené, Rulandské biele, Chardonnay, Muller, Sauvignon, Frankovka modrá, Cabernet sauvignon, Svätovavrinecké a mnoho iných. Prípadne sa môžete poinformovať u Vašich susedov aké odrody pestujú a akým sa vo Vašom okolí darí. :)
  s pozdravom Ing. Róbert Škadra
 • Anonymný
  Dobry den, chcela by som sa spytat ako postupovat pri pestovani hrozna. Pochadzam z Cadce a dnes som si zakupila hrozno Sultania.Je to dobra odroda na nase klimaticke podmienky? Pri zasadeni treba polievat zasadene hrozno? Zacne este tento rok rast? Ďakujem za pomoc
 • Ing. Róbert Škadra
  Dobrý deň, pokiaľ ide o pestovanie hrozna nie je to žiadna veda. Dôležité je aby mal vybudovanú konštrukciu po ktorej sa bude ťahať, keďže je to lianovitá rastlina. Túto konštrukciu je možné vybudovať aj v nasledujúcom roku, prvý rok stačí dlhší kolík, ku ktorému sa musí vyväzovať. Návod na výsadbu je opísaný v článku vyššie. Hrozno po zasadení jednoznačne treba polievať a to najmä v jarnom období. Ak sa jedná o kvalitný výsadbový materiál a pri dodržaní pokynov k výsadbe a pravidelnej zálievke vinič bude rásť už tento rok.
  S odrodou Sultania nemám skúsenosti, tak Vám neviem k nej niečo povedať. Keď ste ju kúpili v Čadci tak snáď bude vhodná na pestovanie aj v severnejších častiach republiky. U Vás je totiž pestovanie viniča už rizikové vzhľadom k Vašej polohe. Ale za pokus to stojí, čítal som už rôzne diskusie a ľuďom sa darí pestovať vinič aj za Žilinou. :)
  s pozdravom Ing. Róbert Škadra
 • rastislav  - vysadba
  Dobrý deň, chcem sa spýtať na Váš názor, kedy je vhodný termín na výsadbu viniča - do záhrady v oblasti Trenčína / sadenica je neštepený viničvypestovaný z odrezku v byte/. Ďakujem
 • Ing. Róbert Škadra  - re: vysadba
  Dobrý deň, vinič môžete pokojne už vysadiť. Neodkladajte to lebo teploty budú už len stúpať. Nezabudnite na pravidelnú zálievku.
  s pozdravom Ing. Róbert Škadra
 • Zuzana Truhanová
  Dobrý deň,chcem sa spýtať ,či je možná výsadba viniča do záhonov z okrasnými rastlinami.Ak áno tak z akými.Ďakujem.Zuzana Ruskov.
 • Ing. Róbert Škadra
  Dobrý večer určite je možné aj takéto riešenie výsadby, pokiaľ ide o výber rastlín, závisí to v prvom rade od priestoru, ktorý Vám ešte zostáva k výsadbe (teda od veľkosti záhonu). Môžete vysadiť napr. šalviu off.,levandulu,rudbeckiu a echinaceu,plus nejakú vyššiu festucu. Ak je tam miesto možno použiť aj niečo stálozelené (eonymus napríklad). Fantázii sa medze nekladú
  Vinič je treba sadiť ku konštrukcii, okolo ktorej sa môže ovíjať, keďže sa jedná o lianovitú rastlinu.
  S pozdravom Ing. Róbert Škadra, Ing. Barbora Lipovská, PhD.
 • Zuzana  - Sever dedinka Osturňa
  Dobrý deň, prosím Vás viete mi poradiť odrodu, ktorá by sa ujala na severe Slovenska - ide o dedinku Osturňa, kde je vždy chladnejšie ako na strednom slovensku cca o 5 stupňov? Sú tam dosť kruté zimy. Mám šancu tam niečo vypestovať?
 • Ing. Róbert Škadra  - re: Sever dedinka Osturňa
  Dobrý deň, tak to máte pravdu s pestovaním viniča na severe je to rizikové. Existujú však odrody viniča, ktoré dozrievajú skôr ako ostatné. Zo stolových odrôd by to mohli byť napr. Vostorg, Alešenkin, Arkadia, Jubilej Novočerkaska, Karmakod, Keša a iné odrody skoro dozrievajúce. Vinič by mal byť vysadený na južne orientovanú stranu so slnkom po celý deň. Stanovište chránené, nie moc otvorené, povedzme južná strana domu a pod.
  s pozdravom Ing. Róbert Škadra
 • Richard Filo
  Dobrý deň, chcel by som začať s výsadbou viniča na jeseň. Sú vhodné odrody Alibernet, Dunaj, Zweigeltrebe, Rulandské šedé na juh Slovenska-Dolné Saliby?
  Ďakujem
 • Róbert Škadra
  Dobrý večer, na juhu Slovenska nemáte čo pokaziť výsadbou týchto odrôd.
  S pozdravom Ing. Róbert Škadra
 • Andrej
  Dobry den chcel ba som sa opytat aka vzdialenost ma byt medzi sadenicami v jedno rade. A este by som sa chcel opytat aku odrodu cerveneho vina by ste mi odporucil ja by som chcel pestovat Portugalske Modre alebo Frankovku do oblastik Klenov pri Prešove blizko Margecian za odpoved vopred dakujem.
 • Róbert Škadra
  Dobrý večer, vzdialenosť medzi sadenicami v rade je štandardne 1,2m pri klasickom Rýnsko-hessenskom vedení.
  Obe spomínané odrody si môžete vysadiť. Obľubujú ľahšie pôdy, nie moc ťažké a zamokrené. Pokiaľ je možnosť odporúčam južný svah alebo rovinu. Vína sú potom kvalitnejšie keďže obľubujú slnko.
  S pozdravom Ing. Róbert Škadra
 • Juraj  - škodca
  Dobrý večer,bývam neďaleko Spišskej N Vsi.mame na dvore par koreňov hrozna.Dnes som na jednoročných výhonkoch našiel tmavé tvrdé guličky nejakého škodcu,neviem čo to je a ako to odstrániť,viete mi poradiť?Ak by bolo treba dajte mail a pošlem Vám obrázok.Jura jdKAFp
 • Róbert Škadra  - re: škodca
  nech sa páči: robert.skadra@monrogarden.sk
 • Dana  - Dana škodca
  Dobrý deň,v Nitre máme na dvore pár koreňov jednoročného viniča a na niektorých strapcoch -sú po kvete aj s drobučkými bobuľami som objavila čiernych chrobáčikov, ktoré sú aj okrídlené.Vedeli by ste mi poradiť, ako sa ich zbaviť? ďakujem za odpoveď.Dana
 • Róbert Škadra
  Dobrý deň, ťažko povedať či sa jedná o nejakého škodcu. Avšak po odkvitnuťí môžete vyskúšať prípravky Actara 25WG, Dursban 480 EC poprípade Karate Zeon.
 • Marek  - Postrek proti zeline
  Dobrý deň!
  Chcel by som sa spýtať, či existuje nejaký prípravok proti zeline, ale zároveň by neškodil mladým štepom.
  Vysadili sme naraz cca. 33ha vinice teraz v máji a po výdatných dažďoch sa rozliezla zelina. Začalo sa s okopávaním, ale informačne by som rád vedel či niečo podobné existuje. Prípadne nejaký typ radu. Vopred ďakujem.
 • Róbert Škadra
  Dobrý deň, konzultoval som Váš prípad s Ing. Mezeyom. Neodporúčame použiť herbicìd pri likvidácii zeliny po dobu 2 rokov lebo riziko zasi.ahnutia mladých sadeníc je velké. Môže dôjsť k výraznému spomaleniu rastu až ùhynu viniča. v prípade otàzok ma môžete kontaktovať mailom na robert.skadra@monrogarden.sk
 • Róbert Škadra
  Dobrý deň, konzultoval som Váš prípad s Ing. Mezeyom. Neodporúčame použiť herbicìd pri likvidácii zeliny po dobu 2 rokov lebo riziko zasi.ahnutia mladých sadeníc je velké. Môže dôjsť k výraznému spomaleniu rastu až ùhynu viniča. v prípade otàzok ma môžete kontaktovať mailom na robert.skadra@monrogarden.sk
 • Gabika  - mlade odrezky
  Dobrý deň, syn si zmyslel, že by sme si mohli zasadiť koreň hrozna na našom pozemku. Sused nám dal tri odrezky z viniča, ktoré mal doteraz vo vode (majú aj listy). V článku píšete, že vinič sa môže sadiť teraz už len v októbri. Mám tie odrezky nech vo vode alebo ich mám zasadiť do kochlíkov a dať napr. do polotieňa a v októbri ich vysadiť na pozemok?

  Ďakujem Gabika
 • Robert Škadra
  Dobrý deň, štandardne sa odrezky odoberajú pred zimou a sadia na jar. Sadiť voľnokorenný vinič v júni pri teplotách okolo 30 stupňov nie je štandard. Vo Vašom prípade ak spravíte čokoľvek je riziko že vinič uhynie. Môže sa stať, že mladé lístočky a korene nevydržia vysoké teploty. Avšak šanca tu je. Ak chcete sadiť do kochlíkov alebo do voľnej pôdy rastlinu pritienujte a pravidelne zalievajte. Najmä v kvetináči zemina usychá veľmi rýchlo. S pozdravom Ing. Róbert Škadra
 • Karol,Tajov  - Vinič nad Tajovom
  Prajem pekný deň

  Veľmi dobrá stránka,bol by som Vám veľmi vďačný za odpoveď. Bývam nad Tajovom cca 600 m/nv.
  Asi traja susedia sa odvážili pestovať vinič a majú celkom dobré úrody. Mám nevyužitý svah,celodenne osvetlený slnkom,pôda je hlinito kamenistá, južný svah. Na jeseň by som chcel vysadiť zo pár sadeníc. Prosim o odproučenie odrody, biely alebo červený vinič.
  Vopred ďakujem za odpoveď.
  S pozdravom Karol.
 • Róbert Škadra  - Tajov
  Dobrý deň, ďakujeme za pozitívne hodnotenie sme veľmi radi.
  Pokiaľ ide o pestovanie viniča svah aj pôda sú vyhovujúce. Veľa ľudí sa pýta na možnosť pestovania viniča v severnejších častiach Slovenska. Tu odporúčam odrody s kratšou vegetačnou dobou. z muštových to môťu byť odrody ako: Dunaj, Rubinet,Modrý Portugal, Muškát žltý, Iršai Oliver, Muller Thurgau, Muškát Ottonel. Zo stolových odrôd by to mohli byť: Vostorg, Čabianska perla, Diamant, Dora, Chrupka biela, Chrupka červená, Julski biser, premier a mnoho ďalších.
  S pozdravom Ing. Róbert Škadra
 • Robčo,Svit
  Pekny den.
  Chcem pokusne pestovat vinic na severe,mesto Svit.Nadmorska vyska 750 m.n.m.Vybral som si
  odrody Izabela,Fredonia,Konkord Rosyjskij,Ontario,este uvazujem o Amurskom vinici.Maju tieto odrody sancu na pestovanie.
  Odolnost voci mrazu maju vysoku.Dakujem za rady a nazory.
  Robert
 • Róbert Škadra
  Dobrý večer, ako som už spomínal pestovanie viniča na severe SR je už rizikovejšie ako dole na juhu, vyplýva to z jeho nárokov na pestovanie. Ale snaha pestovať aj v týchto lokalitách ženie ľudí aby experimentovali a šľachtili odrody, ktoré by mohli dosahovať uspokojivé výsledky aj v netradičných oblastiach pre pestovanie viniča.
  Ja Vám môžem povedať len toľko: treba vyskúšať. Pri výbere odrôd ste sa zamerali na odrody mrazuvzdorné. Možno mohli mať kratšiu vegetačnú dobu. Každopádne je dôležité aby vinič rástol na južnej strane a aby to bolo stanovište s minimálnym výskytom neskorých jarných mrazov,ktoré ho dokážu poškodiť. Vinič potrebuje aj veľa svetla.
  Odroda Konkord Rosyjski je náročnejšia na opelenie.
  S pozdravom Ing. Róbert Škadra
 • Rasťo  - koncentracia postrekov
  Dobrý deň.Mám otázku.Na postrekoch je uvedená koncentrácia na 1000l/ha.Ide o to že v jednom vinohrade je rozostup medzi riadkami cca3m a v druhom asi 2m.To znamená že v 1ha bude rozdielna veľkosť zelenej plochy.Ako to teda prepočítať?
  Viem že sa robí skúška na spotrebu vody/meter a z toho sa prepočítava spotreba na ha.Ďakujem.
 • Anonymný
  Dobrý večer, určite budete mať najlepšie keď si výdatnosť vypočítate sám. Výrobca udáva nejakú spotrebu, ale to je len orientačné lebo dosť často udávajú aj rozpätie od-do.
  Záleží to aj od toho či striekate mladý (vzrastom ešte malý) vinič alebo už riadne zapojenú výsadbu.
  Poprípade môžete zmerať spotrebu na 20-30 rastlín a od toho si odvediete prepočet na celú výsadbu, teda za predpokladu, že máte v celej vinici rovnaké vedenie. Nie je to ani nejak pracné si myslím a budete presnejší odhad na spotrebu a tým na plánovanie postrekov v roku.
  Dôležité je postrek vykonávať poctivo. dúfam, že Vám takáto odpoveď vyhovuje.
  S pozdravom Ing. Róbert Škadra.
 • Marta Vrábeľová  - rada pri sadení
  Som rada že som našla takúto stránku.Potrebujem poradiť. Chcem vysadiť odrodu Nero,máme hlinito-ilovitú zeminu,ale doviezla som si zopár vriec piesočnatej zeminy,či to bude stačiť,ak vysypem celý pas,kde chcem vinič vysadiť,a čím by som ešte mala tu zeminu obohatiť.Bývame v Prešove.Slnko je na pozemku celý deň.Ďakujem
 • Anonymný
  Dobrý deň, riadna príprava pôdy pred výsadbou trvá 1,5 až 2 roky a pozostáva z viacerých krokov. Vo Vašom prípade sa zrejme jedná o vysadenie zopár sadeníc a neviem či chcete venovať tej príprave takú dobu. Vinič nie je nejako náročný rastie takmer všade, má rád také stredne ťažké pôdy. Pri predvýsadbovej príprave použite minimálne kompost. Maštaľný hnoj by som pri výsadbe nepoužíval lebo by mohol spáliť jemné korienky sadeníc. V prípade akýchkoľvek otázok ma kontaktujte mailom: robert.skadra@monrogarden.sk
  S pozdravom R. Škadra
 • Marta Vrábeľová  - vysadba viniča-Prešov
  Pozdravujem-som rada,že som našla takúto stranku.Potrebujem poradiť-chcem vysadiť odrodu Nero.Máme ilovito-hlinitú pôdu.Doviezla som si zopár vriec piesočnatej zeminy na vysypanie pasu,kde chcem ten vinič vysadiť a či mám tu zeminu ešte niečím obohatiť.Slnko máme celý deň.Ďakujem
 • Maximilián  - Výsadba v oblasti BJ
  Dobrý večer, chcel by som sa informovať, aká odroda by bola najvhodnejšia na výsadbu v oblasti blízko Bardejova, na ílovitej pôde s pH okolo 6.
 • R.Š.
  Zdravím viete mi povedať, tá pôda je moc ílovitá, do akej hĺbky je íl?
 • Maximilián
  Tak 1,5 až 2m.
 • Maximilián
  A presný podiel ílu neviem, ale je to ideálna pôda na výsadbu zemiakov.
 • R.Š.
  Dobrý deň, odporúčam vysadiť bujnejšie rastúce, skoré až stredne skoré odrody viniča do väčšieho sponu. Odrody ako napr. Dunaj, Modrý Portugal, Muškát žltý, Aurora, Arkadija, Dora, Opál, Vostorg, Favorit, Kišmiš Lučistyj a iné.
  S pozdravom Ing. Róbert Škadra. 
 • PeterTN
  Zdravim,aku odrodu vinica by ste odporucili pre oblast Trencin,Dubnica...odroda ktora by dozrievala koncom augusta,zaciatok septembra...dakujem
 • R.Š.
  Dobrý deň, a chceli by ste pestovať vinič stolový alebo na výrobu vína?
 • RomanTT  - vysadba v okoli TT
  Dobrý deň,
  prosím Vás poradíte aj mne aké odrody by som mohol vysadiť v oblasti 20km od Trnavy?
 • R.Š.
  Dobrý deň, a chceli by ste pestovať vinič stolový alebo na výrobu vína?
 • Anonymný
  chcel by som vinič na výrobu vína. mám v pláne vysadiť tri riadky na cca 20m. ´dakujem
 • R.Š.
  Možností na pestovanie máte veľmi veľa. Avšak z odrôd, ktorým sa darí a ktoré sú pre malokarpatskú vinohradnícku oblasť známe spomeniem Rulandské biele, Sauvignon, Tramín červený, Chardonnay, ale aj Rizling rýnsky, Rizling vlašský. Z červených odrôd sú to Frankovka modrá, Svätovavrinecké alebo Modrý portugal. Ak chcete dorábať víno pre svoju potrebu, tak výber odorody by mal byť tomu prispôsobený, teda či máte rád vína povedzme kyslejšie alebo sladšie, aromatickejšie, trpkejšie a podobne.
  Dúfam, že Vám takáto odpoveď stačí ak máte ešte nejaké otázky, kontaktujte ma prosím na mail: robert.skadra@monrogarden.sk
 • Anonymný  - re:
  pardon,zabudol som napisat....stolove odrody.. Dobrý deň, a chceli by ste pestovať vinič stolový alebo na výrobu vína? Zdravim,aku odrodu vinica by ste odporucili pre oblast Trencin,Dubnica...odroda ktora by dozrievala koncom augusta,zaciatok septembra...dakujem
 • R.Š.
  Dobrý večer, takže z bielych odrôd by to mohol byť Vostorg, Diamant, Chrupka biela, Kráľovná vinohradov... Z modrých povedzme Nero, Negra, Vostorg černyj, Chrupka červená (dozrieva v polovici sept.)
  Z bezsemenných povedzme Neptun, Jupiter (pri obidvoch dozrievanie v prvej polovici augusta), Saturn...
 • VV
  Dobrý deň!
  Je možné pestovať len 1 kus viniča, alebo je potrebné ich mať kvôli opeleniu viac?
  Chcel by som na voľné miesto k plotu umiestniť 1 rastlinu, aby bolo nejaké hrozno na priamy konzum.
  Banská Bystrica
 • Maximilián  - re:
  A presný podiel ílu neviem, ale je to ideálna pôda na výsadbu zemiakov.
 • Maximilián
  Prepáčte, pomýlil som si príspevok.
 • R.Š.
  Dobrý deň, väčšina odrôd viniča hroznorodého (Vitis vinifera) má kvety obojpohlavné, čo znamená, že môžu byť samoopelivé. Obvykle nebýva problém s opelením kvetov lebo väčšina kvetov sa opelí vlastným peľom a len nepatrné množstvo sa opelí vetrom alebo hmyzom. Dôležitá je teplota pri kvitnutí, tak by som vám odporučil odrodu, ktorá kvitne neskôr, keďže budete vinič pestovať v BB.
  S pozdravom Róbert Škadra.
 • R.Š.
  Dobrý deň, väčšina odrôd viniča hroznorodého (Vitis vinifera) má kvety obojpohlavné, čo znamená, že môžu byť samoopelivé. Obvykle nebýva problém s opelením kvetov lebo väčšina kvetov sa opelí vlastným peľom a len nepatrné množstvo sa opelí vetrom alebo hmyzom. Dôležitá je teplota pri kvitnutí, tak by som vám odporučil odrodu, ktorá kvitne neskôr, keďže budete vinič pestovať v BB.
  S pozdravom Róbert Škadra.
 • Anonymný  - prezimovanie vinica
  Dobry den, chcem sa opytat, ako prezimovat hrozno? Zasadila som ho tento rok, je vysoke asi jeden meter. Uz zacinaju hladne noci a isto za chvilu zacnu aj prve mraziky. Treba zakrit koren a aj obalit vinit dakou tkaninou? Okres Čadca. Ďakujem
 • R.Š.
  Dobrý deň, bude postačovať ak hlavu a základ letorastu s 2-3 púčikmi prihrniete zeminou alebo iným materiálom, ktorý bude plniť akúsi izolačnú funkciu.
 • Anonymný
  Pestujem vinic jubilej novocerkaska a susedia by chceli z neho odrezky na jednoduche zakorenenie z odrezku aka je sanca dopestovat hrozno rovnakej kvality a velkosti. Hanka
 • R.Š.
  Dobrý večer, práve vegetatívnym rozmnožovaním, teda z odrezkov zabezpečíte prenos znakov z materskej rastliny na potomstvo. Pri generatívnom rozmnožovaní teda zo semien dochádza k variabilite potomkov.
  Dúfam, že Vám táto odpoveď vyhovuje. V prípade akýchkoľvek ďaľších otázok ma kontaktujte. S pozdravom Róbert Škadra
 • Kameniarová
  Dobrý deň.

  Prosím o radu. Máme na záhrade 4 korene viniča. Zasadila som vedľa nich zemiaky a čím bližšie k viniču, tým bola slabšia úroda. Viete mi povedať niečo o znášanlivosti viniča s ostatnými plodinami? Vopred ďakujem za odpoveď


 • R.Š.
  Dobrý večer, bohužiaľ nemám skúsenosť ani vedomosť o tom, že by vinič nejako ovplyvňoval úrodu zemiakov prípadne iných plodín. Rád by som Vám v tomto smere pomohol a keď niečo zistím určite Vás poinformujem.
  S pozdravom Róbert Škadra
 • Hubert K  - p. Kameniarová
  Vypozoroval som a je to i známe, že koreňový systém viniča je rozsiahly čo do šírky aj hĺbky podobne, ako systémy marhulí a broskyní.
  Týmto spôsobom odoberajú tieto rastliny z pôdy okolitým raslinám veľa vlahy a živín, čo môže byť Váš prípad. S pozdravom HK
 • eugen  - fyloyxéra
  Dobrý deň.
  Dnes som kvôli listovej forme fyloyxéry zlikvidoval niekoľko kríkov odrody Bako. Na jeho miesto chcem v jari vyasadiť podpníkovu Frankovku. Aké sú s tým spojené riziká a aké by mali byť ohľadom pôdy vyvodené opatrenia. Opodiaľ mám vysadené aj iné odrody, a tak som si v jari toho roku všimol, že aj na podpníkovom viniči - Nero - sa objavila hálka fyloyxéry na poslednom líastku - čo by nemalo byť. Ten som odtrhol, teraz len trpnem či sa to bude šíriť. Viem, že na túto vošku neexistuje postrek, aspoň nie v malospotrebiteľskom balení. Alebo prišlo na trh niečo čo mi ušlo? Za každú radu ďakujem .
 • R.Š.
  Dobrý večer, vedeli by ste mi poslať aj nejaké fotky toho napadnutia, je dosť možné že ste si to zamenili za roztoč na viniči s podobnými symptómami. Fyloxéra je dosť závažné ochorenie, ktoré si vyžaduje nekompromisné zákroky. Možno sa skutočne jedná o roztoče a to nie je dôvod na taký poplach. Môj mail: robert.skadra@monrogarden.sk
  S pozdravom Róbert Škadra.
 • eugen  - re: fyloyxéra
  Dobrý deň.
  Dnes som kvôli listovej forme fyloxéry zlikvidoval niekoľko kríkov odrody Bako. Na jeho miesto chcem v jari vyasadiť podpníkovu Frankovku. Aké sú s tým spojené riziká a aké by mali byť ohľadom pôdy vyvodené opatrenia. Opodiaľ mám vysadené aj iné odrody, a tak som si v jari toho roku všimol, že aj na podpníkovom viniči - Nero - sa objavila hálka fyloxéry na poslednom líastku - čo by nemalo byť. Ten som odtrhol, teraz len trpnem či sa to bude šíriť. Viem, že na túto vošku neexistuje postrek, aspoň nie v malospotrebiteľskom balení. Alebo prišlo na trh niečo čo mi ušlo? Za každú radu ďakujem .
 • Petuly  - Vinice na Spisi
  Dobry vecer,
  zaujimalo by ma, ci bolo by mozne zalozit vinohrad aj na Spisi.

  Dakujem
 • Mikki  - Presadit vinic
  Dobrý den

  chcem sa spytat ci sa da a ako najlepsie presadit uz starsi vinic asi 5-7 rocný a ci sa to vobec oplati presadzat alebo radsej vysadit novy.

  Dakujem :)
 • R.Škadra
  Dobrý deň, 7 rokov je už dosť. Je veľké riziko, že presadený vinič to neprežije, lebo pri presádzaní do značnej miery poškodíte koreňovú sústavu, ktorá je po siedmich rokoch už pomerne rozsiahla. Ja osobne by som presádzal na jeseň po opade listov. Ak sa predsa len rozhodnete presádzať spravte to už v týchto dňoch a nadzemnú časť čo najviac zrežte, samozrejme zachovajte zopár pukov. Je to však pracné, lebo koreňovú sústavu treba obkopať čo v najväčšej možnej miere. V priebehu sezóny strapce ak sa nejaké objavia tie dajte dole nech sa vinič zbytočne nevysiluje a nech radšej poriadne rastie a zakoreňuje sa. Upozorňujem, že riziko neujatia tu je, ale za pokus to možno stojí. Ak sa Vám v priebehu sezóny vinič neujme, tak na jeseň si zakúpte sadenice a tie vysaďte.
 • Erik  - Výsadba
  Dobrý podvečer. Ja by som sa chcel opýtať, aké odrody by bolo najlepšie sadiť v oblasti Banskej Štiavnice-stredné slovensko. Ďalej, na drzo som popchal odrezky viniča do zeme po jarnom prestrihávaní viniča sposobom: tri pucky do zeme, jeden 5 cm nad zem, ci je nejaka pravdepodobnosť, ze sa nieco ujme. A dalsie: drezky konkordie som zasadil do odrezanych plastovych flias, ci je tu moznost, ze sa zakorenia. Za odpoved vopred dakujem
 • Roman  - Výsadba vinice
  Dobrý deň pán Škadra, kúpil som starý nerodiaci vinohrad o rozlohe 25ár v lokalite Levice, chcem ho vyklčovať a výsadiť nový vinohrad. Rád by som sa preto informoval či realizujete tieto práce a či by bolo možné kompletnú revitalizáciu u Vás objednať. Ak áno, bolo by možné obdržať od Vás ponuku? Ďakujem a pozdravujem
 • grazel1  - registracia
  Dobrý den

  Ja by som sa Vás rad opytal aka je možnost registracie vinohradov. Lebo osobne som nijake rozumne vysvetlenie na google nenasiel.
  Takze prva otazka: je mozvne registrovat vinohrad na predaj vina kdekolvek na slovensku alebo len vo vinarskych oblastiach?
  druha otazka: ak ano vinohra musi byt vysadeny len z pnikov vopred zastiepenych alebo môze byt aj z proste odstrihnutych konarikov??
  a po tretie: na ziskanie nejakych dotacii je potrebne mat vysadenu urcitu rozlohu vinohradu? alebo na velkosti nezalezi???
  za skoru odpoved vopred dakujem.
 • Ivan Pataky  - Ivan Pataky
  Dobrý deň, prosím Vás o radu. K môjmu rodinnému domu v obci Žehňa, okr. Prešov, nadm výška okolo 420 m.n.m., orientácia juho - západ som kúpil kontajnerové sadenice viniča 1 ks. Julian, pôvod: Kapeljušnyj Vasilij Uljanovič, Rostovská oblasť, Rusko, 1 ks. Bespodobnyj, synonymum B-20-27-41, Plamia, pôvod: "VOS" Volgograd, Rusko a 1 ks. Lora, pôvod: Vinohradnícky výskumný ústav V.E. Tairova, Odesa, Ukrajina. Sadenice som ešte v lete 2013 presadil do veľkých 10 l črepníkov, kde krádne srástli a prezimovali v garáži. Teraz sadenice pukajú a ja by som potreboval poradiť, kedy ich mám vysadiť do pôdy a ako ich orientovať aby sa im darilo čo najlepšie, nakoľko som na kopci a niekedy sa tu dosť rozfúka. Taktiež by som potreboval vedieť ako ďaleko ich od seba sadiť. Ďakujem

 • grazel1
  zdravim

  skusim vam poradit aj ked niesom velmi expert ale pracujem vo vinohradoch v nemecku takze mam istu predstavu.

  Nadmorsku vysku by som velmi neriesil. V taliansku ak sa nemylim sa najdu vinohrady ktore su aj v niekolko tisicovej vyske a v peru asi tiez. Orientacia ne juhozapad je uplne idealna asi ta najlepsia aka môze byt. Zasadit ich môžte kedykolvek ked uz niesu mrazi az do juna alebo jula niekto mozno bude namietat ale tu v nemecku kde su podobne teploty ako u nas v bj zakladaju niekedy vinohrady kludne aj na konci juna ale osobne by som to zasadil niekedy okolo velkej noci. To ze Vam tam fuka nevidim ako velky problem aspon sa tam tak lahko neuchyti plesen kedze aj tu vo vinohradoch bezne odtrhavame listy vo vyske hrozna aby tam lepsie prudil vzduch a ako daleko od seba ich sadit? tak aspon na jedne meter. Zalezi na tom kolko sadenic mate a kolko ich chcete mat v buducnosti. Najlepsie vedenie hrozna je na drôtoch a odporucam vam natahat drôty na viac sadenic ako mate ke...
 • Bi  - Výsadba
  Dobrý deň, chcem Vas poprosit o informaciu. Chcem si zalozit vinicu cca 0,5 ha (8x40metrov).Miesto kde chcem vinicu nebolo cca 15 rokov vysadzané nič, (posledné roky sused kosil lucerku pre zajace) :-). :grin
  Chystam sa ju teraz na jeseň zorat. Co mi odporucate co sa týka hnojenia, je potrebne na ornicu rozsypat teraz, alebo na jar nejaký dusičnan aký ? Aký máte názor na INAKULANT mám ho použiť ?
  A ešte informácia:
  ako ďaleko od seba maju byť rady viniča a ako ďaleko sa sadia štepy od seba ?
  ĎAkujem
 • Róbert Škadra
  Dobrý deň, čo sa týka predvýsadbovej prípravy tak niečo je spomenuté v článku vyššie.
  Inakulant nepoznám, ale podľa toho čo som sa o tom dočítal sa používa pri výseve poľnohospodárskych plodín.
  Pokiaľ neplánujete používať mechanizáciu vo vinohrade ako napr traktor a tak, v tom prípade vzdialenosť medzi radmi postačuje do 1,5m. Ide o to aby ste tam vedeli vykonávať základné práce ako aj chemickú ochranu. Vzdialenosť medzi krami v rade 1-1,2 m.
 • Juliana  - Zelene hnojenie
  Dobry den, smiem Vas poprosit o radu, ktore zelene rastliny su vhodne na zelene hnojenie pôdy pred zakladanim vinice na jesen?

  Dakujem za odpoved.
 • Radovan11  - Sadenie v Motešiciach
  Dobrý deň,

  Chcel by som sa opýtať, či by som mohol v oblasti Trenčína, konkrétne Motešice vysadiť odrodu Tramín červený? Môžem to urobiť ešte tento rok? Jamy mám pripravené.
 • petercirbes  - Dobrý deň
  chcel by som si založiť malý vinohrad v Drienovci - pri Moldave nad Bodvou, uvažoval som o odrode Dunaj - neviem, či je vhodná, aj keď čo o nej viem, tak táto lokalita by to mohla spĺňať. Aký máte názor na túto voľbu?
Len registrovaní užívatelia môžu pridať komentár!
Copyright © MonRoGarden. Všetky práva vyhradené.
Stránky sú optimalizované pre Internet Explorer 7.