Poradňa

Rastliny
rastliny
Právna poradňa
pravo
Choroby a škodcovia
choroby

Jarná údržba trávnika

Jarna_udrzb_trav_01Trávnik zväčša tvorí najväčšiu časť plochy záhrady. Preto by sme mu mali venovať náležitú pozornosť. S jeho údržbou môžeme začať už o necelý mesiac, podmienkou je však ustálené počasie bez mrazov.

 

 

 

Ak očakávate rovnomerne hustý trávnik bez poriadnej dávky úsilia, budete sklamaní. Preto máme pre Vás niekoľko rád. Začíname jarnou údržbou.

Najdôležitejšia rada

Vynaložiť všetku pozornosť len na založenie trávnika a nevenovať sa aj jeho následnej údržbe sa nevypláca!


Na čo by sme nemali zabudnúť 

-     jarná kosba

-    ošetrenie proti snežnej plesni a iným chorobám

-    vertikálny rez /vertikutácia/

-     prevzdušňovanie /aerifikácia/

-     prihnojovanie, pieskovanie, zavlažovanie, ošetrenie poškodených plôch

-     odburinenie

-     valcovanie

 

Banner_Buga_2015_600

 

 

 

 

 


Kedy začať s údržbou

Musíme myslieť na to, že pokiaľ hrozia ranné či večerné mrazy, neoplatí sa nič zbytočne predbiehať. Trávnik by sme totiž mohli poškodiť. Pôda musí byť dostatočne suchá a vyhriata. Najlepším termínom pre jeho jarnú údržbu je koniec marca a takmer celý apríl. V závislosti od podnebných podmienok sa posúva aj doba „prebúdzania trávnika“.

Častým zdravotným aj estetickým negatívom trávnika na jar sú  choroby a plesne.
Najčastejším ochorením v jarnom a predjarnom období je snežná pleseň /Fusarium nivale/. Plesne sa prejavujú hlavne po roztopení snehu nápadnými svetlými fľakmi. Prvé príznaky môžu byť viditeľné už na jeseň alebo počas zimy. Snežná pleseň dokáže zlikvidovať celý trávnik. Vzniká ako následok dlhotrvajúcej snehovej prikrývky, vlhka a mrazov, nadbytku organickej hmoty, neprevzdušneného pôdneho profilu, nedostatočnej výživy draslíkom na jeseň a v neposlednom rade aj nevhodnou voľbou trávnej zmesi pri jeho zakladaní.

 

Prejav plesní

Rastliny odumierajú na rôzne veľkej ploche kruhovitého, elipsovitého alebo nepravidelného tvaru. To, čo môžeme urobiť a čo je aj základným krokom pri jarnej údržbe, je vyhrabanie suchých odumretých zvyškov trávy. Pri silnom napadnutí ošetríme trávnik fungicídnym postrekom. Ošetrené miesta dosejeme.

Jarna_udrzb_trav_02

 

 

 


 

Ako trávnik ošetrovať

Základom starostlivosti o trávnik je jeho pravidelné kosenie 1-2x do týždňa s kosačkou s ostrými žacími lištami. Najčastejším typom trávnika v záhradách je trávnik okrasný. Ideálne je ho udržiavať na výšku asi 3 až 5 cm. Optimálne je kosiť ho pri cca 6 cm – max 10 cm dĺžke a skracovať približne o jednu tretinu.

Nezabúdajme, že trávnik sa kosí nielen z estetického hľadiska, ale aj preto, aby sme ho zahustili. Trávy tvoria bočné výhonky – odnože a lepšie rastú keď sú pravidelne skracované.

Jarna_udrzb_trav_03Jarna_udrzb_trav_04Jarna_udrzb_trav_05

 

 

 


 

Vertikutácia

Jedným so základných zákrokov pri jarnej údržbe trávnikov je vertikutácia, ktorou odstraňujeme trávnu plsť a mach, rozrušíme povrchovú vrstvu pôdy a prerežeme koreňový systém tráv. Pri vertikutácii môže dôjsť k vypadnutiu trávnika. Tieto miesta dosejeme trávnym osivom. Nezabúdajme na zahnojenie, najlepšie špeciálnym jarným hnojivom.

 

Aerifikácia 

Aerifikácia je základom pre dobrý rast a pre správne prijímanie výživných látok v podobe zálievky a hnojív.

Často sa pýtate, prečo nestačia na zabezpečenie prevzdušnenia trávnika obyčajné hrable alebo vidly.

...pri použití hrablí alebo vidiel pôdu zatláčate, čím vzniká opačný efekt, aký by ste dosiahli pri aerifikácii. V prípade nástrojov na to určených – aerifikátorov, ide o proces, pri ktorom sa do pôdy zabárajú kovové valčeky, vyrezávajúce a vyťahujúce kusy samotnej pôdy. Otvory, ktoré nám vznikli po aerifikácii, presypeme pieskom. Pri suchej a menej vyživenej pôde použijeme namiesto piesku kompost, rašelinu alebo kremičitý piesok.

 

Hnojenie

Aby sme trávniku pomohli s regeneráciou, aplikujeme naň kvalitné hnojivo. Na trhu dostaneme špeciálne jarné hnojivá s pomerom približne 25:05:10 s pomalým alebo rýchlym uvoľňovaním. Pri použití granulovaných hnojív nezabudnime na zálievku.

 

Odburinenie

Častou nepríjemnosťou, ktorú si neželá žiadny záhradkár vo svojom trávniku, sú vytrvalé buriny. K najčastejším patrí púpava, skorocel a ďatelina. Na likvidáciu menej húževnatých druhov nám postačí pravidelné kosenie, ktoré ich vysilí a potlačí, pri húževnatých môžeme siahnuť po chemickom postreku alebo prácnejšom mechanickom vypichovaní.

 

Zálievka

Ak je to možné, mali by sme sa vyhnúť zálievke v odpoludňajších hodinách. V tomto čase je pôda prehriata, čím sa časť vody odparí a zvyšok sa nedostane ani ku koreňom. Rovnako neefektívna je aj nadmerná zálievka. Tá sa síce do potrebnej hĺbky dostane, ale jej prebytok vsiakne až priveľmi hlboko. A to aj s hnojivom a živinami.

Jarna_udrzb_trav_06

 

 

 

 

 

Text: Ing. Michala Poláková

Foto: MonRo Garden

Banner_jar_udr_trav_v


Komentárov (0)
Len registrovaní užívatelia môžu pridať komentár!
Copyright © MonRoGarden. Všetky práva vyhradené.
Stránky sú optimalizované pre Internet Explorer 7.