Poradňa

Rastliny
rastliny
Právna poradňa
pravo
Choroby a škodcovia
choroby

Altánky a prístrešky

Altan_a_pristrĽahké, otvorené stavby v záhrade umožňujú pobyt vonku za každého počasia. Chránia nielen pred dažďom, ale aj pred páliacim letným slnkom. K týmto prvkom drobnej architektúry patria aj záhradné altánky a prístrešky, dodávajúce záhrade osobitú atmosféru.

 

 

 

Altánky

Altánok, nazývaný tiež besiedka, je samostatne stojaci malý objekt (domček) štvorcového, kruhového, šesť alebo osemuholníkového pôdorysu s jedným alebo dvoma vstupnými otvormi. V spodnej časti je uzavretý stenami, v hornej otvorený tak, aby zabezpečoval výhľad do okolia. Často krát môže byť doplnený nábytkom, ohniskom, v lepšom prípade aj osvetlením.

banner_na_zlavy_do_cl_01_m

 

 

 

 


Celkový vzhľad altánku závisí najmä od použitých materiálov, z ktorých je zhotovený. Najčastejšie sa na ich stavbu využíva drevo. Pri dodržaní správnych konštrukčných postupov a použitím vhodných ochranných a impregnačných prípravkov je z dreva možné postaviť celú stavbu, vrátane podlahy a strešných šindľov. Častejšie sa však využíva kombinácia dreva s betónom, tehlou, kameňom a modernou strešnou krytinou. Práve vzhľad použitých materiálov by mal korešpondovať so vzhľadom a farebnosťou ostatných architektonických a stavebných prvkov v záhrade. Za nevýhodu dreva pri stavbách tohto typu je možné považovať nároky na údržbu a občas až priveľmi masívne pôsobiacu konštrukciu. Omnoho vzdušnejšie pôsobia altánky z kovu. Ľahko ohýbateľné kovové prvky ponúkajú nové možnosti ich stvárnenia. Typickým tvarom pre kovový altánok je kruhový pôdorys, ktorý je pri drevenej konštrukcii ťažšie dosiahnuteľný.

V súčasnosti sa využívajú pri tvorbe altánkov aj kombinácie materiálov drevo a kov a okrem nich aj kombinácie s menej tradičnými materiálmi ako napríklad kovová kostra s textíliou, prípadne iné netradičné riešenia prestrešenia.

Altan_a_pristr_01Altan_a_pristr_02Altan_a_pristr_03

 

 

 


 

Prístrešky

Prístrešok je účelovou stavbou, čo znamená, že ho staviame a umiestňujeme tam, kde potrebujeme kryté miesto, chránené pred prudkým slnkom, dažďom alebo snehom. Vo väčšine prípadov sa stavia na zastrešenie auta či vchodu domu. Rovnako dobre môže poslúžiť ako prechod z bodu „A“ do bodu „B“ alebo na prekrytie pracovného miesta v záhrade.

Podobne, ako v prípade altánku, aj materiál použitý na stavbu prístreška by mal korešpondovať s materiálmi a architektúrou domu, garáže prípadne chatky.

Výberom vhodných materiálov môžeme dosiahnuť štýlové pôsobenie prístreška. Kovové materiály v spojení s ľahkým plastovým prekryvom pôsobia ľahko a moderne. Masívne prevedenie z tehly či kameňa je vhodné skôr do vidieckeho prostredia s dostatkom miesta.

Pôdorys a tvar prístreška vychádza z účelu jeho použitia a tvaru priestoru, na ktorom bude stáť. Minimálna podchodná výška prístreškov aj altánkov je 2,10 m. Ak však chceme pod prístreškom parkovať väčšie auto, prípadne auto so strešným nosičom, jeho výška by mala byť vyššia.

Altan_a_pristr_04

 

 

 

 


Vhodným umiestnením prístreškov a altánkov, môžeme získať nie len praktický, ale tiež obytný priestor na spríjemnenie voľných chvíľ.

 

Text: Ing. Barbora Lipovská PhD.

Foto: Ing. Barbora Lipovská PhD.

           MonRo Garden

 

 

Banner_atanky_v


Komentárov (0)
Len registrovaní užívatelia môžu pridať komentár!
Copyright © MonRoGarden. Všetky práva vyhradené.
Stránky sú optimalizované pre Internet Explorer 7.